Smatra se da polisaharidi iz Reishi gljive imaju mogućnost da aktiviraju imuni sistem, a poznata je njihova izrazita antikancerogena aktivnost. Međutim, detaljni mehanizam uticaja polisaharida iz Reishi gljive na imunitet i kancerogene ćelije i dalje je misterija za naučnike. Istraživački tim Genomskog istraživačkog centra pri akademiji Sinika otkrio je u prethodnom istraživanju da F3, čvrsti ekstrakt polisharida Reishi gljive koji sadrži fruktozu, može stimulisati produkciju mnogih različitih imunocita i mnogostruko uticati na pojačanu aktivnost prirodnih ćelija ubica.
U ovom istraživanju tim je dalje dokazao da ovi polisaharidi, nakon što su administrirani injekcijom miševima, mogu podstaći antitela da prepoznaju ugljenehidrate povezane sa kancerogenim ćelijama i unište ih. Ovi rezultati su publikovani u “Proceedings of the National Academy of Sciences, USA” i već su privukli veliku pažnju.
Ovaj rad je započet u timu Dr. Hsien-Yeh Hsu pri Nacionalnom Jang-Ming Univerzitetu – kada su injektirali F3 mišu koji sa kancerom pluća, rast kancera je usporen ali naučnici nisu došli do zaključka o mehanizmu antikancerogenog dejstva. Nakon saradnje sa istraživačkim timom koji su predvodili Dr. Wong, Chi-Huey i Dr. Wu, Chung-Yi u Genomskom istraživačkom centru pri akademiji Sinika, nađeno je da serum izolovan iz miševa imuniziranih sa F3 sadrži anititela koja prepoznaju kancerogene antigene GloboH i sa njima povezane strukture, kao što je prikazano i u glukanskom poretku koji su dizajnirali Wong i Wu. Štaviše, inhibicija rasta tumora direktno je povezana sa količinom ovih tipova antitela.
Drugim rečima, što je veći broj GloboH prepoznajućih antitela, to je manji tumor.
Istraživački tim dalje je razložio F3 u frakciju obogaćenu fruktozom, nazvanom FMS, i nađeno je da FMS može da indukuje još veću proizvodnju anti-Globo H antitela i tako efikasnije inhibira rast tumora. Istraživanje je pokazalo da je fruktozni ostatak ključan za specifičnu antikancerogenu aktivnost Reishi gljive, pošto je antikancerogena aktivnost drastično opala nakon uklanjanja fruktoznog ostatka. Vizuelni podaci su dalje pokazali da se u FMS može dalje da inkorporiraju još specifičnija antitela koja prepoznaju ugljene hidrate koji sadrže fruktozu antigena kancerogenih ćelija.
Tim Dr. Kuo-I Lina iz Genomskog istraživačkog centra našla je da imunocit B1 produkuje antitelo IgM kako bi prepoznao Globo H i slične molekule i uništio ćelije raka na komplementaran način. Konačno, uz pomoć Dr. Khoo, Kay-Hooi i masene spektrofotonometrijske analize, razjašnjena je struktura saharida koji sadrže fruktozu. Ovo istraživanje je time utvrdilo molekularni mehanizam dejstva Reishi polisaharida na kancerogene ćelije.
Autori ovog istraživačkog rada su imali pomoć Ph.D. studenta Liao, Shih-Fen sa Instituta za Biohemijske nauke Nacionalnog Univerziteta Tajvana, kao i Dr. Liang, Chi-Hui iz Genomskog istraživačkog centra akademije Sinika. Ovo istraživanje podržali su Akademija Sinika i Nacionalni naučni savet.
Reference
“Immunization of fucose-containing polysaccharides from Reishi mushroom induces antibodies against tumor-associated Globo H-series epitopes,” Proc. Nat. Acad. Sci. U.S.A., 110(34):13809-14, (2013).