Reiši ili Ganoderma Lucidum je prepoznata od strane kineskih stručnjaka kao jako značajno medicinsko sredstvo već 2000 godina. Značaj koji joj pridaje tradicionalna kineska medicina ogleda se i u imenu Kraljevska gljiva. Dr. Shi-Jean Lee, najpoznatiji lekar Ming Dinastije, u svojoj čuvenoj knjizi Velika farmakopeja (Ban Chao Gang Moo) hvali dejstvo Reishija. Tvrdio je da dugotrajno konzumiranje Reiši gljive gradi snažno telo i omogućava dug život.
Gljiva za nerve
Reiši su tradicionalno preporučivali Kineski i Japanski lekari za nesanicu zbog njenog dejstva kao „faktor uspavljivanja“.(1) Dugotrajna upotreba izaziva značajno poboljšanje faze dubokog spavanja. Reiši se u Kini primenjuje na brojna psihijatrijska i neurološka stanja. (3)
Istraživanja u Japanu pokazala su da je suvi micelijum gljive jako efikasan u lečenju neuroza izazvanih stresom. (1) Dodatno, u osmomesečnom istraživanju Alchajmerove bolesti, pacijenti koji su konzumirali proizvode koji sadrže micelijum Reišija pokazali su znatno poboljšanje.
Reiši se u Kini koristi za opuštanje mišića i kao anagetik. Rezultati jednog istraživanja pokazali su da je Reiši snizio nivo anksioznosti kod 18 od 20 nakon četiri meseca upotrebe. Zaključeno je da gljiva ima izraženu „smirujuću komponentu“ ali bez narkotičnog dejstva.
Reiši kao kardiotonik
Vekovima je poznato kardiotonično dejstvo Reišija. Zbog toga je Reiši rutinski prepisivan osobama sa simptomima „stezanja“ u grudima, bilo da su ovi simptomi posledica stresa ili anginom izazvanom oboljenjem krvnih sudova. Istraživači u Kini otkrili su da je Reiši poboljšao protok krvi i stepen usvajanja kiseonika u srčanom mišiću.(3) Slične rezultate dobili su i Japanski naučnici.(1,4 ) Oni su utvrdili da Reiši sadrži ganodermnu kiselinu (pripada prirodnim jedinjenjima pod nazivom Triterpeni) , koja snižava visoki krvni pritisak, snižava sadržaj lošeg holesterola, i inhibira agregaciju krvnih pločica (nagomilavanje krvnih ćelija), koji mogu dovesti do srčanog udara i drugih problema u cirkulaciji. U stvari, triterpeni Reišija su tako bitni da se koriste u određivanju autentičnosti i kvaliteta Reiši gljive.
U šestomesečnom kliničkom istraživanju sprovedenom na Univerzitetskoj bolnici Tokio, kod skoro polovine (47.5%) od 53 pacijenata sa visokim krvnim pritiskom došlo je do sniženja krvnog pritiska za 10-19 mmHg, a kod 10% ispitanika došlo je do sniženja pritiska za 20-29 mmHg (uključujući i sistolni i dijastolni) nakon konzumiranja Reiši ekstrakta.(1) Slični rezultati dobijeni su u kliničkom istraživanju sprovedenom u Kini, bez ikakvih nus pojava.(1) Drugo veliko istraživanje sprovedeno u Kini otkrilo je da je nivo lipoproteina male gustine (LDL, loš hlesterol)
Ruski naučnici su se nedavno zainteresovali za Reiši. Oni su otkrili da Reiši, pored toga što pokazuje sjajne efekte kada se primenjuje na kardiovaskularna oboljenja, pokazuje i značajna preventivna i terapeutska dejstva protiv naslaga plaka („plak“ je lepljiva mast sastavljena od kombinacije oksidivanog holesterola , kalcijuma i degenerisanih belih krvnih zrnaca. Ovaj lepak se nagomilava na zidovima arterija i sprečava protok krvi tako što sužava prolaz kroz arterije, što rezultuje arteriosklerozom).
Reiši u istraživanjima kancera
U Japanu su izvedena obimna istraživanja Reišija i njegovog dejstva na kancer, i dokazano je naučno da Reiši ima anti-kancerogeno dejstvo. Ovo je istraživanje nastavljeno u Koreji, Japanu i Kini.
Primer Reišijevog antikacerogenog potencijala ispitan je u leto 1986. Trideset devetogodišnja japanka kontaktirala je Dr. Fukumi Morišigu, M.D., Ph.D jednog od najboljih japanskih hirurga i člana Linus Pauling Instituta nauke i medicine, kako bi joj pomogao u lečenju raka pluća. Bio je to komplikovan slučaj, a nekoliko bolnica nije želelo da operiše pacijentkinju. Vratila se je kući bez ikakve nade, gde ju je čekao muž sa Reišijem koji je nabrao u šumi. Počela je da pije Reiši koji joj je muž pripremao.
Dok se je ovo dešavalo, molila je Dr. Morišigu da učini nešto za njen kancer, bez obzira na poodmakli tok bolesti. Šest meseci kasnije, međutim, Dr. Morišigi bio je zapanjen kada je video da nema pogoršanja. Pogledao je njene rendgenske snimke. Nešto nije bilo u redu: rendgen je pokazivao samo tragove tumora. Kada mu je rakla da je konzumirala Reiši, Morišige je pristao da je operiše sa velikom zainteresovanošću. Na plućima je našao samo ožiljno tkivo , a kancerogene ćelije koje su se videle na snimku bile su benigne, što ga je zapanjilo.
Ovo je podstaklo Dr. Morišigija da otpočne svoje istraživanje Reišija u lečenju kancera, pogotovu kod slučajeva bez nade u izlečenje. Dr. Morišige danas veruje da je Reiši moćno preventivno sredstvo protiv kancera. Aktivne anti-kancerogene materije Reišija zovu se beta-D-glukani. Beta-D-glukan je polisaharid uglavnom sastavljen od velikog molekula šećera, koji sadrži puno malih molekula šećera povezanih u lance sa aminokiselinama. Ovi komplikovani šećeri stimulišu ili moduliraju imuni sistem tako što aktiviraju imune ćelije kao što su makrofage i pomoćne T-ćelije, a takođe utiču na povećanu produkciju imunoglobulina (imunoglobulini su specifična vrsta antitela) koji jače reaguju na strane ćelije, bilo da se radi o bakterijama, virusima ili malignim ćelijama.
Interesantno i važno otkriće Dr Morišige je da se efekat dejstva Reišija može povećati kombinovanjem njegove konzumacije sa velikom količinom vitamina C. Polisaharidi su jako veliki molekuli koje telo teško apsorbuje. Vitamin C pomaže da se ovi veliki lanci unutar molekula iskidaju na mnogo manje molekule koji se zovu oligoglukani, koji se onda lako apsorbuju. Vitamin C dakle povećava biodostupnost Reišija i na taj način sinergijski povećava Reišijevo anti-kancerogeno i i imuno-stumulišuće dejstvo.
Anti-alrgijsko i dejstvo na upale
Tokom 1970ih i 1980ih, Reišijevo anti alergijsko dejstvo postalo je predmet istraživanja u Kini i Japanu. Istraživanja su pokazala da je Reiši ekstrakt značajno inhibirao sva četiri tipa alergijskih reakcija, uključujući pozitivno dejstvo na astmu i kontaktni dermatitis. Devedesetih godina istraživači Univerziteta teksaškog zdravstvenog centra u San Antoniju otkrili su da Reiši može efikasno da se koristi kod konjuktivitisa, bronhitisa, reumatizma i uopšte za poboljšanja imunog sistema bez ikakvih nus-efekata. (6)
Reišijevom delovanju protiv slobodnih radikala može se pripisati dejstvo na upale. Reiši ekstrakt značajno povećava količinu eliminisanih slobodnih radikala u krvi, posebno protiv naročito škodljivih hidroksilnih radikala. Dejstvo na eliminisanje slobodnih hidroksilnih radikala je tako jako da se eliminacija nastavlja čak i nakon što je organizam potpuno apsorbovao i metabolički obradio Reiši ekstrakt.
Lečenje jetre
Reiši se obično u Kini preporučuje kod tretmana hroničnog hepatitisa. U tretmanima koji traju između 2 i 15 nedelja, sveukupan nivo uspešnosti bio je 70,7 – 98%.(4) U Japanu je otkriveno da je Reiši bio uspešan u lečenju pacijenata sa jako oštećenom jetrom.(1) Ispitivanja na životinjama (miševima) sa ugljen tetrahlorid indukovanim hepatitisom pokazala su da je stepen oštećenja jete značajno umanjen kontinuiranim unošenjem Reiši ekstrakta, a regeneracija jetre nastupa jako brzo. (7)
Reference:
1. Keneth J. REISHI: Ancient herb for modern times. Sylvan Press, 1992. Reishi: Ancient Herb for Modern Times Paperback – May, 1992 by Kenneth Jones (Author)
2. Wasson RG. Divine mushroom of immortality. Harcourt, Brace, Jovanovich, Los Angeles, 80-93, 1968. Divine Mushroom of Immortality
3. „Lingzhi“. In Pharmacology and Application of Chinese Materia Medica, Vol. I. Chang HM and But RPH, eds. World Scientific: Singapore, 642, 1986. Enhancement of ATP generation capacity, antioxidant activity and immunomodulatory activities by Chinese Yang and Yin tonifying herbs
4. Stanislaus CS. LingzhiMedicine of Kings. New Editions Health World, 38-41, June, 1995.
5. Carlson J. Reishi Mushroom. New Editions Health World, 23-25, April, 1996. „The sacred mushroom “reishi” a review“
6. Stavinoha WB, et al. Study of the anti-inflammatory activity of Ganoderma lucidum. Presented at the Third Academic/Industry Joint Conference (AIJC), Sapporo, Japan, 1990. Status of Ganoderma Lucidum in United States: Ganoderma Lucidum as an Anti-inflammatory Agent
7. Lin JM, Lin CC, Chiu HF, Yang JJ, and Lee SG. Evaluation of the anti-imflammatory and liver protective effects of anoectochilus formosanus ganoderma lucidum and gynostemma pentaphyllum in rats. Am J Chi Med, 21:59-69, 1993. 3215, 1985. Evaluation of the anti-inflammatory and liver-protective effects of anoectochilus formosanus, ganoderma lucidum and gynostemma pentaphyllum in rats.