Ekstrakt gljive Shiitake (Lentinus edodes) je koncentrat lentinana (b D-1,6; b D-1,3- glukan polimera). Potpuno je prirodan, dobijen od gljiva gajenih u strogo kontrolisanim uslovima.
Mnoga istraživanja, pogotovu u Japanu, potvrdila su efikasnost šitake i njenog ekstrakta u poboljšanju imunog sistema. Najnoviji dokazi idu u prilog tvrdnji da aktivni sastojci iz ekstrakta potpomažu sprečavanju starenja kože. Zbog visokog sadržaja lentinana,shiitake ekstrakt stimuliše imuni sistem kože i omogućava da se ublaže posledice agresivnog delovanja( UV zraka, virusa, alergena, polutanata). Ekstrakt se naročito preporučuje kao zaštitni agens i za brigu o nežnoj , osetljivoj koži.
Imuni sistem kože
Epidermis je prva linija odbrane kože protiv agresivnih dejstava, pre svega zbog njegovog kiselog pH koji sprečava prodiranje mnogih patogenih mikroorganizama.
Drugu liniju odbrane čini imuni sistem. Njegovo delovanje se sastoji u sledećem:
Unutrašnji imuni odbrambeni mehanizam kože sastoji se od makrofaga i posebnih ćelija lociranih u stratum basalis – imunokompetentnih ćelija. Uloga ovih ćelija je ste da prepoznaju antigene agresora i da iniciraju imuni odgovor tako što oslobađaju posrednike u vidu interleukina. Ove interleukine prepoznaju specifični receptori limfocita, koji aktiviraju T ćelije i prirodne ćelije ubice – a ove uništavaju agresora mehanizmom lize (dezintegracija ćelije agresora probijanjem ćelijske membrane).Čitav proces vodi do aktivacije fibroplasta koji regeneriše i stimuliše tkivo u blizini mesta napada, što je sastavni deo ozdravljenja kože. Ovo je uprošćen opis mehanizma imune odbrane koji ne pominje mnogobrojne druge procese koji se odvijaju. Na slici je prikazan čitav ciklus.
Na žalost, tokom starenja ili zbog dejstva UV zraka, aktivnost imunog sistema kože se smanjuje. Broj imunokompetentnih ćelija se smanjuje kao i njihova aktivnost, pa koža više ne reaguje dobro na napade. Češće se javljaju iritacije. Ukoliko bi se izolovao jedan aktivni sastojak koji bi podstakao imuni sistem i pomogao da se njegovo normalno fukcionisanje uspostavi, to bi dalo jako poželjne efekte.
Kako bi se odredio uticaj Shiitake ekstrakta protiv upala, ispitan je njegov uticaj na enzim fosfolipaze A2. U stvari, fosfolipaza A2 je ključni enzim koji je uključen u proces upala. Sam proces upale počinje raspadanjem fosfolipida, koji je povezan sa aktivnošću fospolipaze A2. Ovaj je enzim uključen u oslobađanje arahoidične kiseline, koja utiče na upalne procese. Stoga inhibicija ovog enzima značajno utiče na obim upale i njeno lečenje. Istraživanjima je dokazano da ekstrakt šitake u jako malim koncentracijama (1%) bitno inhibira aktivnost fosfolipaze i time deluje protiv upala.
Aktivni princip
Aktivni princip ekstrakta šitake zasniva se na lentitnanu. Ovo je polisaharid koji je sastavljen od b D-1,6 ; b D-1,3-glukana čije je struktura trostruki heliks desne orjentacije.
Struktura lentinana isptivana je u mnogobrojnim naučnim istraživanjima u Japanu, i dokazano je njegovo značajno anti-kancerogeno dejstvo kao i supresija kancerogenih i viralnih agenasa, pre svega zahvaljujući izraženom dejstvu na imuni sistem. Slika prikazuje način na koji lentinan deluje:
Osnovni sastojci šitake ekstrakta su vitamini B1, B2 i provitamin D2 (ergosterol). Pored toga, ekstrakt sadrži i 8 esencijalnih amino-kiselina: Leucin, Fenilalanin, Lizin, Izoleucin, Valin, Histidin, Treonin, Mestionin i Cistein. U tragovima se mogu naći bakar, gvožđe, mangan,cink – svi poznati kao aktivatori enzima.
Izvor: Shiitake ekstrakt
Pitajte za savet ili preporuku:
Bibliografija
1. Akiyama Y. & al. Immunological characteristics of Lentinan. Manipulations of host defense
mechanism. Excerpta medica 227-238 (1981)
2. Bluhm TH. and Sarko A. The triple helical structure of Lentinan. Can J Chem 55, 293 (1977)
3. Chihara G. Immunopharmacology of lentinan and the glucans. EOS – Riv Immunol.
Immunopharmacol. 4, 85-96 (1984)
4. Chihara G. & al. Antitumor and metastasis inhibitory effect of Lentinan. Cancer detection and
prevention suppl 1 423-443 (1987)
5. Czop JK. and Kay J. Isolation and characrerisation of b glucan receptors on human mononuclear phagocytes. J Exp Med 173, 1511-1520 (1991)
6. Gilchrest BA. & al. Effect of chronologic aging and UV irradiation on Langherans cells in human
epidermis. J Invest Dermatol. 79, 85-88 (1982)
7. Gilchrest BA & al. Chronologic and actinically induced aging in human facial skin. J Invest
Dermatol. 80, 81s-85s (1983)
8. Hamuro J. and Chihara G. Lentinan – a T cell oriented immunopotentiator. Immune modulation
agents. Marcel Dekker New York 409 – 436 (1984)
9. Hamuro J. & al. Antitumor polysaccharides lentinan as immunopotentiator. Mushroom science 9, 477-487 (1974)
10. Janusz MJ. & al. Specific bglucans receptors on macrophages surface. J immunol. 142, 959-965 (1989)
11. Jong SC. and Birmingham JM. Medicinal and therapeutic value of the shiitake mushroom.
Advances in applied microbiology 39, 153-184 (1993)
12. Kripke ML. and Applegate LA. Alterations of the immune response by UV radiations.
Biochemistry and physiology of the skin. New York : Oxford University Press : Vol II, Chap 45 : 1304 – 1328 (1991)
13. Mommaas AM., Mulder AA. and Vermeer BJ. Short term and long term UVB induced
immunosuppression in human skin exhibit different ultrastructural features. Europ. Journ. of Morphology 31, 30-34 (1993)
14. Peter G. & al. Effects of Lentinan on cytotoxic functions of human lymphocytes
Immunopharmacology and immunotoxicity 10, 2, 157-163 (1988)
15. Saito T. & al. A high resolution NMR study of 1.3 bglucans from various sources. Bull. Soc. Chem. Jap. 59, 2093-2101 (1986)
16. Stingl G. & al. Immune function of epidermal cells. Immune mechanisms in cutaneous disease.
Marcel Dekker New York 3-72 (1989)
17. Tang A. and Udey MC. Doses of UV radiation that modulate accessory cell are ultimately
cytotoxic for murine epidermal Langherans cells. J Invest Dermatol. 99, 71S-73S (1992)